MEAN WELL HLG-80H-12A LED Driver, LED Lighting, 60 W, 13.5 V, 5 A, Constant Current, Constant Voltage, 90 VAC
HomeStore
HLG-80H-12A is a HLG-80H series AC/DC LED driver featuring the dual mode constant voltage and constant current output. HLG-80H operates from 90�305VAC. Thanks to the high efficiency up to 91%, with the fanless design, the entire series is able to operate for -40� ~ +80� case temperature under free air convection. The design of metal housing and ingress protection level allows this series to fit both indoor and outdoor applications. HLG-80H is equipped with various function options, such as dimming methodologies, so as to provide the optimal design flexibility for LED lighting system. Typical applications are LED street lighting, LED high-bay lighting, parking space lighting, LED fishing lamp, LED greenhouse lighting, Type �HL� for use in class I , Division 2 hazardous (Classified) location.
  • Metal housing with class I design, cable output
  • Built-in active PFC function, single output
  • Class 2 power unit, analogue potentiometer dimming technology
  • IP65 rating for indoor or outdoor installations
  • Typical lifetime is 62000hours
  • Rated wattage is 80W
  • Input voltage is 110/230V universal input, 90 - 305V
  • Output current is 5A, 12V output voltage
  • 7 years warranty
  • Dimension is 61.5mm width x 38.8mm height x 195.6mm depth
Product details
Power Supply Applications: LED Lighting
Output Power Max: 60W
Output Voltage Max: 13.5V
Output Current: 5A
LED Driver Mode: Constant Current, Constant Voltage
Input Voltage Min: 90VAC
Input Voltage Max: 305VAC
Product Range: HLG-80H Series
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number HLG-80H-12A
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Rated wattage is 80W
  • 7 years warranty
Product details
Output Power Max: 60W
Output Voltage Max: 13.5V
Output Current: 5A
Input Voltage Min: 90VAC
Input Voltage Max: 305VAC
Product Range: HLG-80H Series
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number HLG-80H-12A
Description
  • Rated wattage is 80W
Output Power Max: 60W
Output Voltage Max: 13.5V
Output Current: 5A
Input Voltage Min: 90VAC
Input Voltage Max: 305VAC
Part Number HLG-80H-12A
MEAN WELL HLG-80H-12A LED Driver, LED Lighting, 60 W, 13.5 V, 5 A, Constant Current, Constant Voltage, 90 VAC | Tanotis