TT ELECTRONICS / WELWYN LR2512-R04FW SMD Chip Resistor, 0.04 ohm, ± 1%, 2 W, 2512 [6432 Metric], Thick Film, General Purpose
HomeStore
The Welwyn LR series are automotive grade, low value flat chip resistors with conventional orientation. The Resistance range includes E24 decade values from 0.003ohm to 1ohm. LR series has solder plated copper wrap around termination.
  • EIA 1206, 1210, 2512 chip sizes available
  • Automotive grade AEC-Q200 compliant
  • Power rating of 0.5W (LF1206), 1W (LR2010) and 2W (LR2512)
  • ±1%, ±2% and ±5% tolerance
  • Dielectric withstand for 200V
  • ±100ppm/°C, +200ppm/°C, +300ppm/°C, +500ppm/°C and +900ppm/°C TCR values available
  • Operating temperature range -55°C to +150°C
Product details
Resistance: 0.04ohm
Resistance Tolerance: ± 1%
Power Rating: 2W
Resistor Case / Package: 2512 [6432 Metric]
Resistor Technology: Thick Film
Resistor Type: General Purpose
Product Range: LR Series
Temperature Coefficient: ± 100ppm/°C
Voltage Rating: 200V
Product Length: 6.5mm
Product Width: 3.25mm
Operating Temperature Min: -55°C
Operating Temperature Max: 150°C
Qualification: AEC-Q200
Other details
Brand TT ELECTRONICS / WELWYN
Part Number LR2512-R04FW
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • ±1%, ±2% and ±5% tolerance
Product details
Resistance: 0.04ohm
Resistance Tolerance: ± 1%
Power Rating: 2W
Resistor Type: General Purpose
Product Range: LR Series
Voltage Rating: 200V
Product Length: 6.5mm
Product Width: 3.25mm
Qualification: AEC-Q200
Other details
Brand TT ELECTRONICS / WELWYN
Part Number LR2512-R04FW
Description
  • ±1%, ±2% and ±5% tolerance
Resistance: 0.04ohm
Resistance Tolerance: ± 1%
Power Rating: 2W
Voltage Rating: 200V
Product Length: 6.5mm
Product Width: 3.25mm
Part Number LR2512-R04FW
TT ELECTRONICS / WELWYN LR2512-R04FW SMD Chip Resistor, 0.04 ohm, ± 1%, 2 W, 2512 [6432 Metric], Thick Film, General Purpose | Tanotis