Vishay PHP01206E1000BST3 SMD Chip Resistor 1206 [3216 Metric] 100 ohm PHP Series V Thin Film 1 W
HomeStore
The PHP01206E1000BST3 is a 100R 1W surface-mounting high power Chip Resistor with nichrome thin film wraparound element, alumina substrate and wraparound lead (Pb)-free solder SAC-305 termination. It is designed with enlarged backside terminations to reduce the thermal resistance between the topside resistor layer and the solder joint on the end users circuit board. Actual power handling capability is limited by the end user mounting process. As with any high power chip resistor the ability to remove the generated heat is critical to the overall performance of the device.
  • High purity ceramic substrate
  • Flame-resistant UL94V-0
  • -55 to 125?C Operating temperature range
Applications
Power Management, Test & Measurement, Motor Drive & Control
Product details
Resistor Case Style 1206 [3216 Metric]
Resistance 100ohm
Voltage Rating 100V
Resistor Element Type Thin Film
Power Rating 1W
Resistance Tolerance ? 0.1%
Temperature Coefficient ? 25ppm/?C
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand VISHAY
Part Number PHP01206E1000BST3
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
More Images
  • Flame-resistant UL94V-0
Applications
Product details
Resistance 100ohm
Voltage Rating 100V
Power Rating 1W
Resistance Tolerance ? 0.1%
Other details
Brand VISHAY
Part Number PHP01206E1000BST3
Description
Resistance 100ohm
Voltage Rating 100V
Power Rating 1W
Resistance Tolerance ? 0.1%