CGS - TE CONNECTIVITY SMW52R2JT SMD Chip Resistor, 2.2 ohm, ± 5%, 5 W, 5328 [13573 Metric], Wirewound, High Power
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Resistance
2.2ohm
Power Rating
5W
Resistor Technology
Wirewound
Product Range
SM Series
Voltage Rating
500V
Product Width
7.3mm
Operating Temperature Max
200°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Resistance Tolerance
± 5%
Resistor Case / Package
5328 [13573 Metric]
Resistor Type
High Power
Temperature Coefficient
± 200ppm/°C
Product Length
13.5mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Other details
Brand CGS - TE CONNECTIVITY
Part Number SMW52R2JT
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Resistance
2.2ohm
Power Rating
5W
Resistor Technology
Wirewound
Product Range
SM Series
Voltage Rating
500V
Product Width
7.3mm
Operating Temperature Max
200°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Resistance Tolerance
± 5%
Resistor Case / Package
5328 [13573 Metric]
Resistor Type
High Power
Temperature Coefficient
± 200ppm/°C
Product Length
13.5mm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
Other details
Brand CGS - TE CONNECTIVITY
Part Number SMW52R2JT
2.2ohm
5W
500V
7.3mm
200°C
± 5%
± 200ppm/°C
13.5mm
-55°C
Part Number SMW52R2JT
CGS - TE CONNECTIVITY SMW52R2JT SMD Chip Resistor, 2.2 ohm, ± 5%, 5 W, 5328 [13573 Metric], Wirewound, High Power | Tanotis