
Wurth Elektronik 74437349680 Power Inductor (SMD) 68 µH 1.25 A Shielded 2.5 WE-LHMI Series 7.3mm x 6.6mm 4.8mm
Wurth Elektronik 74437349680 Power Inductor (SMD) 68 µH 1.25 A Shielded 2.5 WE-LHMI Series 7.3mm x 6.6mm 4.8mm
Product details
| Inductance | 68µH |
| RMS Current (Irms) | 1.25A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 2.5A |
| Product Range | WE-LHMI Series |
| Power Inductor Case | 7.3mm x 6.6mm x 4.8mm |
| DC Resistance Max | 0.445ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74437349680 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $3.32
-70%$3.32
$1.00Wurth Elektronik 74437349680 Power Inductor (SMD) 68 µH 1.25 A Shielded 2.5 WE-LHMI Series 7.3mm x 6.6mm 4.8mm
Product details
| Inductance | 68µH |
| RMS Current (Irms) | 1.25A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 2.5A |
| Product Range | WE-LHMI Series |
| Power Inductor Case | 7.3mm x 6.6mm x 4.8mm |
| DC Resistance Max | 0.445ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74437349680 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Inductance | 68µH |
| RMS Current (Irms) | 1.25A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 2.5A |
| Product Range | WE-LHMI Series |
| Power Inductor Case | 7.3mm x 6.6mm x 4.8mm |
| DC Resistance Max | 0.445ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74437349680 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











