Bourns SRR1260-4R7Y Power Inductor (SMD) 4.7 µH 6.8 A Shielded 7 SRR1260 Series 12.5mm x 6mm
Product details
| Inductance | 4.7µH |
| RMS Current (Irms) | 6.8A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 7A |
| Product Range | SRR1260 Series |
| Power Inductor Case | 12.5mm x 12.5mm x 6mm |
| DC Resistance Max | 0.0155ohm |
| Inductance Tolerance | ± 30% |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRR1260-4R7Y |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Inductance | 4.7µH |
| RMS Current (Irms) | 6.8A |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRR1260-4R7Y |
Description
| Inductance | 4.7µH |
| RMS Current (Irms) | 6.8A |