Multicomp PRO MCKNP03SJ0221A19 MCKNP03SJ0221A19 Through Hole Resistor 220 ohm Mcknp 3 W ± 5% Axial Leaded
HomeStore
The MCKNP series is a Wire-wound Resistor with a rod type ceramic body and tin-plated iron surface steel end cap. This MCKNP series through hole fixed resistor features annealed copper coated with tin lead wire, insulated and non-flame paint coating. This resistor can be joined by welding. No evidence of flaming or arcing. The terminal leads shall be bent through 90° at a point of about 6mm from the body of the resistor and shall be rotated through 360° about the original axis of the bent terminal in alternating direction for a total of 3 rotations.
  • Non-inductive type
  • Excellent flame resistance
  • 70°C Ambient temperature
  • Multicomp Pro products are rated 4.6 out of 5 stars
  • 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
  • 96% of customers would recommend to a friend
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCKNP03SJ0221A19
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Non-inductive type
  • Excellent flame resistance
  • 70°C Ambient temperature
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCKNP03SJ0221A19
Description
  • 70°C Ambient temperature
Part Number MCKNP03SJ0221A19
Multicomp PRO MCKNP03SJ0221A19 MCKNP03SJ0221A19 Through Hole Resistor 220 ohm Mcknp 3 W ± 5% Axial Leaded | Tanotis