Mean Well LDH-65-700W LDH-65-700W LED Driver DC/DC Converter Lighting LDH-65 Series 56 W 80 VDC 700 mA Analogue PWM New
HomeStore
LDH-65-700W is a LDH-65 series DC/DC step-up LED driver featuring constant current output. With a high efficiency up to 96%, The 94V-0 flame retardant plastic case the fully-potted silicone enhance the heat dissipation allows this series to fit solar LED street light. LDH-65 is equipped with various function options, such as dimming methodologies, so as to provide the optimal design flexibility for DC source LED lighting system. Typical applications are DC battery source lighting, portable lighting, LED solar street lighting, LED greenhouse lighting, LED low-bay lighting.
  • Wide DC input voltage operation 9.5~32V
  • Wide output LED forward voltage up to 80VDC
  • High efficiency up to 96%, 2 in 1dimming (0-10V, PWM)
  • Protections: short circuit / overvoltage
  • Cooling by free air convection, fully encapsulated
  • 3 years warranty
  • 65W output power, 80V output voltage
  • 0.7A output current, 9.5 - 32V input voltage
  • 0-10V PWM dimming technology
  • Dimension is 53mm width x 22.7mm height x 75mm depth
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number LDH-65-700W
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • 3 years warranty
  • 0-10V PWM dimming technology
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number LDH-65-700W
Description
Part Number LDH-65-700W
Mean Well LDH-65-700W LDH-65-700W LED Driver DC/DC Converter Lighting LDH-65 Series 56 W 80 VDC 700 mA Analogue PWM New | Tanotis