Coilcraft XEL4014-221MEB Power Inductor (SMD) 220 nH 12 A Shielded 18.2 XEL4014 Series 4mm x 1.4mm
HomeStore
This is a Power Inductor (SMD), 220 nH, 12 A, Shielded, 18.2 A, XEL4014 Series, 4mm x 4mm x 1.4mm product from COILCRAFT with the model number XEL4014-221MEB
Product details
Inductance 220nH
RMS Current (Irms) 12A
Inductor Construction Shielded
Saturation Current (Isat) 18.2A
Product Range XEL4014 Series
Power Inductor Case 4mm x 4mm x 1.4mm
DC Resistance Max 0.0095ohm
Inductance Tolerance ± 20%
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand COILCRAFT
Part Number XEL4014-221MEB
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Inductance 220nH
RMS Current (Irms) 12A
Inductor Construction Shielded
Product Range XEL4014 Series
DC Resistance Max 0.0095ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Other details
Brand COILCRAFT
Part Number XEL4014-221MEB
Description
Inductance 220nH
RMS Current (Irms) 12A
DC Resistance Max 0.0095ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number XEL4014-221MEB
Coilcraft XEL4014-221MEB Power Inductor (SMD) 220 nH 12 A Shielded 18.2 XEL4014 Series 4mm x 1.4mm | Tanotis