BOURNS SRR4828A-560M Power Inductor (SMD), 56 µH, 1.05 A, 400 mA, SRR4828A Series, 4.8mm x 4.8mm x 2.8mm, Shielded
HomeStore
This is a Power Inductor (SMD), 56 µH, 1.05 A, 400 mA, SRR4828A Series, 4.8mm x 4.8mm x 2.8mm, Shielded product from BOURNS with the model number SRR4828A-560M
Product details
Inductance 56µH
RMS Current (Irms) 1.05A
Saturation Current (Isat) 400mA
Product Range SRR4828A Series
Power Inductor Case 4.8mm x 4.8mm x 2.8mm
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.32ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR4828A-560M
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Inductance 56µH
RMS Current (Irms) 1.05A
Product Range SRR4828A Series
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.32ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR4828A-560M
Description
Inductance 56µH
RMS Current (Irms) 1.05A
DC Resistance Max 0.32ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number SRR4828A-560M
BOURNS SRR4828A-560M Power Inductor (SMD), 56 µH, 1.05 A, 400 mA, SRR4828A Series, 4.8mm x 4.8mm x 2.8mm, Shielded | Tanotis