BOURNS SRR1240-6R8M Surface Mount Power Inductor, SRR1240 Series, 6.8 µH, 5.2 A, 4.7 A, Shielded, 0.023 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, SRR1240 Series, 6.8 µH, 5.2 A, 4.7 A, Shielded, 0.023 ohm product from BOURNS with the model number SRR1240-6R8M
Product details
Inductance Tolerance ± 20%
RMS Current (Irms) 5.2A
Saturation Current (Isat) 4.7A
Power Inductor Case 12.5mm x 12.5mm x 4mm
Inductance 6.8µH
Inductor Construction Shielded
Product Range SRR1240 Series
DC Resistance Max 0.023ohm
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR1240-6R8M
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Inductance Tolerance ± 20%
RMS Current (Irms) 5.2A
Saturation Current (Isat) 4.7A
Inductance 6.8µH
Inductor Construction Shielded
Product Range SRR1240 Series
DC Resistance Max 0.023ohm
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR1240-6R8M
Product Information
Shipping & Returns
Description
Inductance Tolerance ± 20%
RMS Current (Irms) 5.2A
Saturation Current (Isat) 4.7A
Inductance 6.8µH
DC Resistance Max 0.023ohm
Part Number SRR1240-6R8M
BOURNS SRR1240-6R8M Surface Mount Power Inductor, SRR1240 Series, 6.8 µH, 5.2 A, 4.7 A, Shielded, 0.023 ohm | Tanotis