BOURNS SRR0805-101K Surface Mount Power Inductor, SRR0805 Series, 100 µH, 500 mA, 700 mA, Shielded, 0.6 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, SRR0805 Series, 100 µH, 500 mA, 700 mA, Shielded, 0.6 ohm product from BOURNS with the model number SRR0805-101K
Product details
Inductance Tolerance ± 10%
RMS Current (Irms) 500mA
Saturation Current (Isat) 700mA
Power Inductor Case 10.5mm x 8mm x 4.7mm
Inductance 100µH
Inductor Construction Shielded
Product Range SRR0805 Series
DC Resistance Max 0.6ohm
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR0805-101K
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Inductance Tolerance ± 10%
RMS Current (Irms) 500mA
Inductance 100µH
Inductor Construction Shielded
Product Range SRR0805 Series
DC Resistance Max 0.6ohm
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR0805-101K
Product Information
Shipping & Returns
Description
Inductance Tolerance ± 10%
RMS Current (Irms) 500mA
Inductance 100µH
DC Resistance Max 0.6ohm
Part Number SRR0805-101K
BOURNS SRR0805-101K Surface Mount Power Inductor, SRR0805 Series, 100 µH, 500 mA, 700 mA, Shielded, 0.6 ohm | Tanotis