Bourns SRR0604-4R7ML Power Inductor (SMD) 4.7 µH 2 A Shielded 2.55 SRR0604 Series 6.5mm x 4.6mm
Product details
| Inductance | 4.7µH |
| RMS Current (Irms) | 2A |
| Inductor Construction | Shielded |
| Saturation Current (Isat) | 2.55A |
| Product Range | SRR0604 Series |
| Power Inductor Case | 6.5mm x 6.5mm x 4.6mm |
| DC Resistance Max | 0.06ohm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Part Number | SRR0604-4R7ML |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Product details
| Inductance | 4.7µH |
| RMS Current (Irms) | 2A |
Other details
| Brand | BOURNS |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
| Inductance | 4.7µH |
| RMS Current (Irms) | 2A |