BOURNS SRR0603-4R7ML Surface Mount Power Inductor, SRR0603 Series, 4.7 µH, 1.6 A, 2.2 A, Shielded, 0.07 ohm
HomeStore
This is a Surface Mount Power Inductor, SRR0603 Series, 4.7 µH, 1.6 A, 2.2 A, Shielded, 0.07 ohm product from BOURNS with the model number SRR0603-4R7ML
Product details
Inductance Tolerance ± 20%
RMS Current (Irms) 1.6A
Saturation Current (Isat) 2.2A
Power Inductor Case 6.5mm x 6.5mm x 3.3mm
Inductance 4.7µH
Inductor Construction Shielded
Product Range SRR0603 Series
DC Resistance Max 0.07ohm
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR0603-4R7ML
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Inductance Tolerance ± 20%
RMS Current (Irms) 1.6A
Saturation Current (Isat) 2.2A
Inductance 4.7µH
Inductor Construction Shielded
Product Range SRR0603 Series
DC Resistance Max 0.07ohm
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR0603-4R7ML
Product Information
Shipping & Returns
Description
Inductance Tolerance ± 20%
RMS Current (Irms) 1.6A
Saturation Current (Isat) 2.2A
Inductance 4.7µH
DC Resistance Max 0.07ohm
Part Number SRR0603-4R7ML
BOURNS SRR0603-4R7ML Surface Mount Power Inductor, SRR0603 Series, 4.7 µH, 1.6 A, 2.2 A, Shielded, 0.07 ohm | Tanotis