Bourns SRP6060FA-5R6M Power Inductor (SMD) 5.6 µH 10 A Shielded SRP6060FA Series 6.6mm x 6.4mm 5.8mm
HomeStore
This is a Power Inductor (SMD), 5.6 µH, 10 A, Shielded, 10 A, SRP6060FA Series, 6.6mm x 6.4mm x 5.8mm product from BOURNS with the model number SRP6060FA-5R6M
Product details
Inductance 5.6µH
RMS Current (Irms) 10A
Inductor Construction Shielded
Saturation Current (Isat) 10A
Product Range SRP6060FA Series
Power Inductor Case 6.6mm x 6.4mm x 5.8mm
DC Resistance Max 0.0158ohm
Inductance Tolerance ± 20%
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP6060FA-5R6M
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Inductance 5.6µH
RMS Current (Irms) 10A
Inductor Construction Shielded
Saturation Current (Isat) 10A
Product Range SRP6060FA Series
DC Resistance Max 0.0158ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP6060FA-5R6M
Description
Inductance 5.6µH
RMS Current (Irms) 10A
Saturation Current (Isat) 10A
DC Resistance Max 0.0158ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number SRP6060FA-5R6M
Bourns SRP6060FA-5R6M Power Inductor (SMD) 5.6 µH 10 A Shielded SRP6060FA Series 6.6mm x 6.4mm 5.8mm | Tanotis