BOURNS SRP1038A-2R2M Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 12 A, 27 A, SRP1038A Series, 11mm x 10mm x 3.8mm, Shielded
HomeStore
This is a Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 12 A, 27 A, SRP1038A Series, 11mm x 10mm x 3.8mm, Shielded product from BOURNS with the model number SRP1038A-2R2M
Product details
Inductance 2.2µH
RMS Current (Irms) 12A
Saturation Current (Isat) 27A
Product Range SRP1038A Series
Power Inductor Case 11mm x 10mm x 3.8mm
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.007ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP1038A-2R2M
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Inductance 2.2µH
RMS Current (Irms) 12A
Saturation Current (Isat) 27A
Product Range SRP1038A Series
Inductor Construction Shielded
DC Resistance Max 0.007ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Packaging Cut Tape
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRP1038A-2R2M
Product Information
Shipping & Returns
Description
Inductance 2.2µH
RMS Current (Irms) 12A
Saturation Current (Isat) 27A
DC Resistance Max 0.007ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number SRP1038A-2R2M
BOURNS SRP1038A-2R2M Power Inductor (SMD), 2.2 µH, 12 A, 27 A, SRP1038A Series, 11mm x 10mm x 3.8mm, Shielded | Tanotis