Bourns SRN5040TA-470K Power Inductor (SMD) 47 µH 1 A Semishielded 1.1 SRN5040TA Series 4.95mm x 3.8mm
HomeStore
This is a Power Inductor (SMD), 47 µH, 1 A, Semishielded, 1.1 A, SRN5040TA Series, 4.95mm x 4.95mm x 3.8mm product from BOURNS with the model number SRN5040TA-470K
Product details
Inductance 47µH
RMS Current (Irms) 1A
Inductor Construction Semishielded
Saturation Current (Isat) 1.1A
Product Range SRN5040TA Series
Power Inductor Case 4.95mm x 4.95mm x 3.8mm
DC Resistance Max 0.27ohm
Inductance Tolerance ± 10%
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRN5040TA-470K
Product details
Inductance 47µH
RMS Current (Irms) 1A
Saturation Current (Isat) 1.1A
Product Range SRN5040TA Series
DC Resistance Max 0.27ohm
Inductance Tolerance ± 10%
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRN5040TA-470K
Description
Inductance 47µH
RMS Current (Irms) 1A
Saturation Current (Isat) 1.1A
DC Resistance Max 0.27ohm
Inductance Tolerance ± 10%
Part Number SRN5040TA-470K
Bourns SRN5040TA-470K Power Inductor (SMD) 47 µH 1 A Semishielded 1.1 SRN5040TA Series 4.95mm x 3.8mm | Tanotis