Bourns 5900-471-RC 5900-471-RC Choke High Current 470 µH 1.2 A 0.38 ohm ± 10% 5900 Series
HomeStore
  • Low DCR
  • Dash no. marking for identification
  • 2500Vrms Dielectric strength
  • 1kHz Test frequency
  • -55 to 105°C Operating temperature range
Applications
Power Management, Industrial
Other details
Brand BOURNS
Part Number 5900-471-RC
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Enhanced Product Overview EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Low DCR
  • 2500Vrms Dielectric strength
  • 1kHz Test frequency
Applications
Power Management, Industrial
Other details
Brand BOURNS
Part Number 5900-471-RC
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 1kHz Test frequency
Part Number 5900-471-RC
Bourns 5900-471-RC 5900-471-RC Choke High Current 470 µH 1.2 A 0.38 ohm ± 10% 5900 Series | Tanotis