
WURTH ELEKTRONIK 860040475008 Electrolytic Capacitor, 470 µF, 25 V, WCAP-ATUL Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
WURTH ELEKTRONIK 860040475008 Electrolytic Capacitor, 470 µF, 25 V, WCAP-ATUL Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
Product details
| Capacitance | 470µF |
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | WCAP-ATUL Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 10mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 16mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 7000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 860040475008 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
WURTH ELEKTRONIK 860040475008 Electrolytic Capacitor, 470 µF, 25 V, WCAP-ATUL Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
Product details
| Capacitance | 470µF |
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | WCAP-ATUL Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 10mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 16mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 7000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 860040475008 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 470µF |
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | WCAP-ATUL Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 10mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 16mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 7000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 860040475008 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








