
UNITED CHEMI-CON EKMW401VSN102MA50S CAP, ALU ELEC, 1000UF, 400V, RAD CAN SMD
Product details
| Operating Temperature Min | -25�C |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Operating Temperature Max | 105�C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105�C |
| Voltage Rating | 400V |
| Product Range | KMW Series |
| Diameter | 35mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 1000�F |
| Lead Spacing | 10mm |
| Capacitance Tolerance | � 20% |
| Height | 50mm |
Other details
| Brand | UNITED CHEMI-CON |
| Part Number | EKMW401VSN102MA50S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
UNITED CHEMI-CON EKMW401VSN102MA50S CAP, ALU ELEC, 1000UF, 400V, RAD CAN SMD
Product details
| Operating Temperature Min | -25�C |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Operating Temperature Max | 105�C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105�C |
| Voltage Rating | 400V |
| Product Range | KMW Series |
| Diameter | 35mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 1000�F |
| Lead Spacing | 10mm |
| Capacitance Tolerance | � 20% |
| Height | 50mm |
Other details
| Brand | UNITED CHEMI-CON |
| Part Number | EKMW401VSN102MA50S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -25�C |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Operating Temperature Max | 105�C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105�C |
| Voltage Rating | 400V |
| Product Range | KMW Series |
| Diameter | 35mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 1000�F |
| Lead Spacing | 10mm |
| Capacitance Tolerance | � 20% |
| Height | 50mm |
Other details
| Brand | UNITED CHEMI-CON |
| Part Number | EKMW401VSN102MA50S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







