UNITED CHEMI-CON EKMW401VSN102MA50S CAP, ALU ELEC, 1000UF, 400V, RAD CAN SMD
Product details
| Operating Temperature Min | -25�C |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Operating Temperature Max | 105�C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105�C |
| Voltage Rating | 400V |
| Product Range | KMW Series |
| Diameter | 35mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 1000�F |
| Lead Spacing | 10mm |
| Capacitance Tolerance | � 20% |
| Height | 50mm |
Other details
| Brand | UNITED CHEMI-CON |
| Part Number | EKMW401VSN102MA50S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Voltage Rating | 400V |
| Product Range | KMW Series |
| Diameter | 35mm |
| ESR | - |
| Capacitance | 1000�F |
| Lead Spacing | 10mm |
| Height | 50mm |
Other details
| Brand | UNITED CHEMI-CON |
| Quantity | Each |
Description
| Voltage Rating | 400V |
| Diameter | 35mm |
| Lead Spacing | 10mm |
| Height | 50mm |