RUBYCON 63RX30100M10X16 Electrolytic Capacitor, Miniature, 100 µF, 63 V, RX30 Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, Miniature, 100 µF, 63 V, RX30 Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm product from RUBYCON with the model number 63RX30100M10X16
Product details
Capacitance 100µF
Voltage Rating 63V
Product Range RX30 Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 10mm
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Height 16mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 130°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 130°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand RUBYCON
Part Number 63RX30100M10X16
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 100µF
Voltage Rating 63V
Product Range RX30 Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 10mm
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Height 16mm
ESR -
Other details
Brand RUBYCON
Part Number 63RX30100M10X16
Description
Capacitance 100µF
Voltage Rating 63V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 10mm
Lead Spacing 5mm
Height 16mm
Part Number 63RX30100M10X16
RUBYCON 63RX30100M10X16 Electrolytic Capacitor, Miniature, 100 µF, 63 V, RX30 Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm | Tanotis