PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUHD1V682 Electrolytic Capacitor, HD Series, 6800 µF, ± 20%, 35 V, 18 mm, Radial Leaded
Product details
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | HD Series |
| Diameter | 18mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 6800µF |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 35.5mm |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUHD1V682 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Product details
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | HD Series |
| Diameter | 18mm |
| ESR | - |
| Capacitance | 6800µF |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Packaging | Each |
| Height | 35.5mm |
Other details
| Part Number | EEUHD1V682 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
| Voltage Rating | 35V |
| Diameter | 18mm |
| Capacitance | 6800µF |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Height | 35.5mm |