PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUHD1H101 Electrolytic Capacitor, HD Series, 100 µF, ± 20%, 50 V, 8 mm, Radial Leaded
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, HD Series, 100 µF, ± 20%, 50 V, 8 mm, Radial Leaded product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number EEUHD1H101
Product details
Operating Temperature Min -55°C
Capacitor Terminals Radial Leaded
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 1000 hours @ 105°C
Voltage Rating 50V
Product Range HD Series
Diameter 8mm
Automotive Qualification Standard -
ESR -
Capacitance 100µF
Lead Spacing 3.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 11.5mm
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number EEUHD1H101
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Voltage Rating 50V
Product Range HD Series
Diameter 8mm
ESR -
Capacitance 100µF
Lead Spacing 3.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Height 11.5mm
Other details
Part Number EEUHD1H101
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Voltage Rating 50V
Diameter 8mm
Capacitance 100µF
Lead Spacing 3.5mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Height 11.5mm
Part Number EEUHD1H101
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUHD1H101 Electrolytic Capacitor, HD Series, 100 µF, ± 20%, 50 V, 8 mm, Radial Leaded | Tanotis