Panasonic Electronic Components EEUFR1H821L Electrolytic Capacitor 820 µF 50 V FR Series ± 20% Radial Leaded 12.5 mm
Product details
| Capacitance | 820µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | FR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 12.5mm |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 35mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 10000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUFR1H821L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN |
Product details
| Capacitance | 820µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | FR Series |
| Diameter | 12.5mm |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 35mm |
| ESR | - |
Other details
| Part Number | EEUFR1H821L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN |
Description
| Capacitance | 820µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Diameter | 12.5mm |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 35mm |