
Panasonic Electronic Components EEUFR1H821L Electrolytic Capacitor 820 µF 50 V FR Series ± 20% Radial Leaded 12.5 mm
Panasonic Electronic Components EEUFR1H821L Electrolytic Capacitor 820 µF 50 V FR Series ± 20% Radial Leaded 12.5 mm
Product details
| Capacitance | 820µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | FR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 12.5mm |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 35mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 10000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUFR1H821L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $3.31
-70%$3.31
$0.99Panasonic Electronic Components EEUFR1H821L Electrolytic Capacitor 820 µF 50 V FR Series ± 20% Radial Leaded 12.5 mm
Product details
| Capacitance | 820µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | FR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 12.5mm |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 35mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 10000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUFR1H821L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 820µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | FR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 12.5mm |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 35mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 10000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUFR1H821L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








