PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFC1J680 Electrolytic Capacitor, 68 µF, 63 V, FC Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm
Product details
| Capacitance | 68µF |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | FC Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 8mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Height | 11.5mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUFC1J680 |
| Product Change Notice EN |
Product details
| Capacitance | 68µF |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | FC Series |
| Diameter | 8mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Height | 11.5mm |
| ESR | - |
Other details
| Part Number | EEUFC1J680 |
Description
| Capacitance | 68µF |
| Voltage Rating | 63V |
| Diameter | 8mm |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Height | 11.5mm |