PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUFC1C122 Electrolytic Capacitor, 1200 µF, 16 V, FC Series, ± 20%, Radial Leaded, 10 mm
- High reliability
- Automotive grade AEC-Q200 compliant
- Rated voltage range of 6.3VDC to 100VDC
- Tolerance of ±20%
- Endurance of 1000h to 5000h at 105°C
- Operating temperature range -55°C to 105°C
Applications
Automotive, Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 3000 hours @ 105°C |
| Voltage Rating | 16V |
| Product Range | FC Series |
| Diameter | 10mm |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| ESR | - |
| Capacitance | 1200µF |
| Lead Spacing | 5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 25mm |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | EEUFC1C122 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
- High reliability
- Tolerance of ±20%
Applications
Product details
| Voltage Rating | 16V |
| Product Range | FC Series |
| Diameter | 10mm |
| ESR | - |
| Capacitance | 1200µF |
| Lead Spacing | 5mm |
| Packaging | Each |
| Height | 25mm |
Other details
| Part Number | EEUFC1C122 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
- Tolerance of ±20%
| Voltage Rating | 16V |
| Diameter | 10mm |
| Capacitance | 1200µF |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 25mm |