PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUEE2W330S Electrolytic Capacitor, 33 µF, 450 V, EE Series, ± 20%, Radial Leaded, 18 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 33 µF, 450 V, EE Series, ± 20%, Radial Leaded, 18 mm product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number EEUEE2W330S
Product details
Capacitance 33µF
Voltage Rating 450V
Product Range EE Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 18mm
Packaging Each
Lead Spacing 7.5mm
Height 20mm
Operating Temperature Min -25°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 10000 hours @ 105°C
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number EEUEE2W330S
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 33µF
Voltage Rating 450V
Product Range EE Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 18mm
Packaging Each
Lead Spacing 7.5mm
Height 20mm
Part Number EEUEE2W330S
Description
Capacitance 33µF
Voltage Rating 450V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 18mm
Lead Spacing 7.5mm
Height 20mm
Part Number EEUEE2W330S
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS EEUEE2W330S Electrolytic Capacitor, 33 µF, 450 V, EE Series, ± 20%, Radial Leaded, 18 mm | Tanotis