Panasonic Electronic Components EEEHB1H100AP SMD Aluminium Electrolytic Capacitor Radial Can - 10 µF 50 V HB Series 2000 Hours @ 105°C
HomeStore
This is a SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 10 µF, 50 V, HB Series, 2000 hours @ 105°C product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number EEEHB1H100AP
Product details
AE Capacitor Case Radial Can - SMD
Capacitance 10µF
Voltage Rating 50V
ESR -
Product Range HB Series
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 105°C
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 105°C
Ripple Current AC 35mA
Diameter 6.3mm
Height 5.8mm
Automotive Qualification Standard AEC-Q200
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
MSL -
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number EEEHB1H100AP
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD CadSoft_EAGLE EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-69%
Product details
Capacitance 10µF
Voltage Rating 50V
ESR -
Product Range HB Series
Ripple Current AC 35mA
Diameter 6.3mm
Height 5.8mm
MSL -
Other details
Part Number EEEHB1H100AP
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 10µF
Voltage Rating 50V
Ripple Current AC 35mA
Diameter 6.3mm
Height 5.8mm
Part Number EEEHB1H100AP
Panasonic Electronic Components EEEHB1H100AP SMD Aluminium Electrolytic Capacitor Radial Can - 10 µF 50 V HB Series 2000 Hours @ 105°C | Tanotis