Panasonic Electronic Components EEEFK1J681AM SMD Aluminium Electrolytic Capacitor Radial Can - 680 µF 63 V FK Series 5000 Hours @ 105°C
HomeStore
This is a SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 680 µF, 63 V, FK Series, 5000 hours @ 105°C product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number EEEFK1J681AM
Product details
AE Capacitor Case Radial Can - SMD
Capacitance 680µF
Voltage Rating 63V
ESR -
Product Range FK Series
Lifetime @ Temperature 5000 hours @ 105°C
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 105°C
Ripple Current AC 1.69A
Diameter 18mm
Height 16.5mm
Automotive Qualification Standard AEC-Q200
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
MSL -
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number EEEFK1J681AM
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 680µF
Voltage Rating 63V
ESR -
Product Range FK Series
Ripple Current AC 1.69A
Diameter 18mm
Height 16.5mm
MSL -
Other details
Part Number EEEFK1J681AM
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 680µF
Voltage Rating 63V
Ripple Current AC 1.69A
Diameter 18mm
Height 16.5mm
Part Number EEEFK1J681AM
Panasonic Electronic Components EEEFK1J681AM SMD Aluminium Electrolytic Capacitor Radial Can - 680 µF 63 V FK Series 5000 Hours @ 105°C | Tanotis