
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS ECA2EM4R7 Electrolytic Capacitor, 4.7 µF, 250 V, M Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS ECA2EM4R7 Electrolytic Capacitor, 4.7 µF, 250 V, M Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm
- Capacitance value ranges from 2.2µF to 22000µF for 6.3VDC to 100VDC
- Capacitance value ranges from 1µF to 470µF for 160VDC to 450VDC
- Automotive grade AEC-Q200 compliant
- Tolerance of ±20%
- Endurance of 2000h at 85°C
- Available in -40°C to 85°C and -25°C to 85°C temperature ranges based on rated voltage
- High reliability
Applications
Automotive, Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 85°C |
| Voltage Rating | 250V |
| Product Range | M Series |
| Diameter | 8mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 4.7µF |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 11.5mm |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | ECA2EM4R7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $0.83
-70%$0.83
$0.25PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS ECA2EM4R7 Electrolytic Capacitor, 4.7 µF, 250 V, M Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm
- Capacitance value ranges from 2.2µF to 22000µF for 6.3VDC to 100VDC
- Capacitance value ranges from 1µF to 470µF for 160VDC to 450VDC
- Automotive grade AEC-Q200 compliant
- Tolerance of ±20%
- Endurance of 2000h at 85°C
- Available in -40°C to 85°C and -25°C to 85°C temperature ranges based on rated voltage
- High reliability
Applications
Automotive, Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 85°C |
| Voltage Rating | 250V |
| Product Range | M Series |
| Diameter | 8mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 4.7µF |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 11.5mm |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | ECA2EM4R7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Capacitance value ranges from 2.2µF to 22000µF for 6.3VDC to 100VDC
- Capacitance value ranges from 1µF to 470µF for 160VDC to 450VDC
- Automotive grade AEC-Q200 compliant
- Tolerance of ±20%
- Endurance of 2000h at 85°C
- Available in -40°C to 85°C and -25°C to 85°C temperature ranges based on rated voltage
- High reliability
Applications
Automotive, Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 85°C |
| Voltage Rating | 250V |
| Product Range | M Series |
| Diameter | 8mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 4.7µF |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 11.5mm |
Other details
| Brand | PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS |
| Part Number | ECA2EM4R7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








