PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS ECA1CAM682X Electrolytic Capacitor, 6800 µF, 16 V, AM Series, ± 20%, Radial Leaded, 16 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 6800 µF, 16 V, AM Series, ± 20%, Radial Leaded, 16 mm product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number ECA1CAM682X
Product details
Capacitance 6800µF
Voltage Rating 16V
Product Range AM Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 16mm
Packaging Each
Lead Spacing 7.5mm
Height 31.5mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 85°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 85°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number ECA1CAM682X
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 6800µF
Voltage Rating 16V
Product Range AM Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 16mm
Packaging Each
Lead Spacing 7.5mm
Height 31.5mm
Operating Temperature Max 85°C
ESR -
Other details
Part Number ECA1CAM682X
Description
Capacitance 6800µF
Voltage Rating 16V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 16mm
Lead Spacing 7.5mm
Height 31.5mm
Operating Temperature Max 85°C
Part Number ECA1CAM682X
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS ECA1CAM682X Electrolytic Capacitor, 6800 µF, 16 V, AM Series, ± 20%, Radial Leaded, 16 mm | Tanotis