PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS ECA1CAM100X Electrolytic Capacitor, 10 µF, 16 V, AM Series, ± 20%, Radial Leaded, 5 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 10 µF, 16 V, AM Series, ± 20%, Radial Leaded, 5 mm product from PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS with the model number ECA1CAM100X
Product details
Capacitance 10µF
Voltage Rating 16V
Product Range AM Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 5mm
Packaging Each
Lead Spacing 2mm
Height 11mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 85°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 85°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS
Part Number ECA1CAM100X
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 10µF
Voltage Rating 16V
Product Range AM Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 5mm
Packaging Each
Lead Spacing 2mm
Height 11mm
Operating Temperature Max 85°C
ESR -
Other details
Part Number ECA1CAM100X
Description
Capacitance 10µF
Voltage Rating 16V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 5mm
Lead Spacing 2mm
Height 11mm
Operating Temperature Max 85°C
Part Number ECA1CAM100X
PANASONIC ELECTRONIC COMPONENTS ECA1CAM100X Electrolytic Capacitor, 10 µF, 16 V, AM Series, ± 20%, Radial Leaded, 5 mm | Tanotis