PANASONIC EEUFS1E222B Electrolytic Capacitor, 2200 µF, 25 V, ± 20%, Radial Leaded, 10000 hours @ 105°C, Polar
HomeStore
Product Overview
  • Smaller case size, miniaturized: one size smaller than EEU-FR series
  • Operating temperature range from -40°C to +105°C
  • Suitable for the high reliability application such as an industrial instrument
Product details
Technical Specifications
Capacitance
2200µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
10000 hours @ 105°C
Capacitor Case / Package
Radial Leaded
Product Diameter
12.5mm
Product Width
Product Range
FS Series
Ripple Current
3.19A
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Voltage(DC)
25V
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Polarity
Polar
Lead Spacing
5mm
Product Length
Product Height
25mm
ESR
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEUFS1E222B
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
Product details
Technical Specifications
Capacitance
2200µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
10000 hours @ 105°C
Capacitor Case / Package
Product Diameter
12.5mm
Product Width
Product Range
FS Series
Ripple Current
3.19A
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Voltage(DC)
25V
Capacitor Terminals
Polarity
Polar
Lead Spacing
5mm
Product Length
Product Height
25mm
ESR
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEUFS1E222B
Description
2200µF
± 20%
10000 hours @ 105°C
12.5mm
3.19A
105°C
25V
5mm
25mm
-40°C
Part Number EEUFS1E222B
PANASONIC EEUFS1E222B Electrolytic Capacitor, 2200 µF, 25 V, ± 20%, Radial Leaded, 10000 hours @ 105°C, Polar | Tanotis