Panasonic EEUFC2A331S EEUFC2A331S Electrolytic Capacitor 330 µF 100 V ± 20% Radial Leaded 5000 Hours @ 105°C Polar
- High reliability
- Low impedance
- Automotive grade AEC-Q200 compliant
- Tolerance of ±20%
- Endurance of 1000h to 5000h at 105°C
- Operating temperature range -55°C to 105°C
- Rated voltage range of 6.3VDC to 100VDC
Other details
| Brand | PANASONIC |
| Part Number | EEUFC2A331S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN | |
| Product Change Notice EN |
- High reliability
- Low impedance
- Tolerance of ±20%
Other details
| Brand | PANASONIC |
| Part Number | EEUFC2A331S |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN | |
| Product Change Notice EN |
Description
- Tolerance of ±20%