Panasonic EEUFC2A120 Electrolytic Capacitor 12 µF 100 V FC Series ± 20% Radial Leaded 6.3 mm
Product details
| Capacitance | 12µF |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | FC Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 6.3mm |
| Lead Spacing | 2.5mm |
| Height | 11.2mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q200 |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | PANASONIC |
| Part Number | EEUFC2A120 |
| Product Change Notice EN |
$0.24Panasonic EEUFC2A120 Electrolytic Capacitor 12 µF 100 V FC Series ± 20% Radial Leaded 6.3 mm
Product details
| Capacitance | 12µF |
| Voltage Rating | 100V |
| Product Range | FC Series |
| Diameter | 6.3mm |
| Lead Spacing | 2.5mm |
| Height | 11.2mm |
| ESR | - |
Other details
| Brand | PANASONIC |
| Part Number | EEUFC2A120 |
Description
| Capacitance | 12µF |
| Voltage Rating | 100V |
| Diameter | 6.3mm |
| Lead Spacing | 2.5mm |
| Height | 11.2mm |