Panasonic EEUEB1J101B Electrolytic Capacitor 100 µF 63 V EB Series ± 20% Radial Leaded 8 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 100 µF, 63 V, EB Series, ± 20%, Radial Leaded, 8 mm product from PANASONIC with the model number EEUEB1J101B
Product details
Capacitance 100µF
Voltage Rating 63V
Product Range EB Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 8mm
Lead Spacing 5mm
Height 15mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 10000 hours @ 105°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEUEB1J101B
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 100µF
Voltage Rating 63V
Product Range EB Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 8mm
Lead Spacing 5mm
Height 15mm
ESR -
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEUEB1J101B
Description
Capacitance 100µF
Voltage Rating 63V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 8mm
Lead Spacing 5mm
Height 15mm
Part Number EEUEB1J101B
Panasonic EEUEB1J101B Electrolytic Capacitor 100 µF 63 V EB Series ± 20% Radial Leaded 8 mm | Tanotis