PANASONIC EEHZC1E331V Hybrid Aluminium Electrolytic Capacitor, 330 µF, ± 20%, 25 V, Radial Can - SMD, 0.02 ohm
HomeStore
Product Overview
  • Vibration-proof product
  • High temperature lead-free reflow
  • Endurance: 4000h at 125°C (high temperature / long life)
  • Low ESR and high ripple current (over 85% lower ESR than V-TP)
  • High-withstand voltage
  • Characteristics dependencies in frequency and low temperature are as small as polymer type
  • AEC-Q200 compliance ensures strict quality control standards are being enforced
  • Extremely high endurance ratings
Product details
Technical Specifications
Capacitance
330µF
Voltage(DC)
25V
ESR
0.02ohm
Product Diameter
10mm
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C
Product Range
ZC Series
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Capacitance Tolerance
± 20%
Capacitor Case / Package
Radial Can - SMD
Lifetime @ Temperature
4000 hours @ 125°C
Product Length
Product Height
10.5mm
Operating Temperature Max
125°C
Qualification
AEC-Q200
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEHZC1E331V
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • Vibration-proof product
  • High-withstand voltage
Product details
Technical Specifications
Capacitance
330µF
Voltage(DC)
25V
ESR
0.02ohm
Product Diameter
10mm
Product Width
Operating Temperature Min
-55°C
Product Range
ZC Series
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Capacitance Tolerance
± 20%
Capacitor Case / Package
Radial Can - SMD
Lifetime @ Temperature
4000 hours @ 125°C
Product Length
Product Height
10.5mm
Operating Temperature Max
125°C
Qualification
AEC-Q200
Other details
Brand PANASONIC
Part Number EEHZC1E331V
Description
330µF
25V
0.02ohm
10mm
-55°C
± 20%
4000 hours @ 125°C
10.5mm
125°C
Part Number EEHZC1E331V
PANASONIC EEHZC1E331V Hybrid Aluminium Electrolytic Capacitor, 330 µF, ± 20%, 25 V, Radial Can - SMD, 0.02 ohm | Tanotis