PANASONIC ECEA1VKA330 Electrolytic Capacitor, 33 µF, 35 V, ± 20%, Radial Leaded, 1000 hours @ 85°C, Polar
HomeStore
Product Overview
  • Endurance of 1000h at 85°C
  • Low profile with 7mm height
  • Temperature range from -40°C to +85°C
Product details
Technical Specifications
Capacitance
33µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
1000 hours @ 85°C
Capacitor Case / Package
Radial Leaded
Product Diameter
6.3mm
Product Width
Product Range
KA Series
Ripple Current
65mA
Operating Temperature Max
85°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Voltage(DC)
35V
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Polarity
Polar
Lead Spacing
2.5mm
Product Length
Product Height
7mm
ESR
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Other details
Brand PANASONIC
Part Number ECEA1VKA330
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
  • Endurance of 1000h at 85°C
  • Low profile with 7mm height
Product details
Technical Specifications
Capacitance
33µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
1000 hours @ 85°C
Capacitor Case / Package
Product Diameter
6.3mm
Product Width
Product Range
KA Series
Ripple Current
65mA
Operating Temperature Max
85°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Voltage(DC)
35V
Capacitor Terminals
Polarity
Polar
Lead Spacing
2.5mm
Product Length
Product Height
7mm
ESR
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Other details
Brand PANASONIC
Part Number ECEA1VKA330
Description
  • Endurance of 1000h at 85°C
  • Low profile with 7mm height
33µF
± 20%
1000 hours @ 85°C
6.3mm
65mA
85°C
35V
2.5mm
7mm
-40°C
Part Number ECEA1VKA330
PANASONIC ECEA1VKA330 Electrolytic Capacitor, 33 µF, 35 V, ± 20%, Radial Leaded, 1000 hours @ 85°C, Polar | Tanotis