Panasonic ECA1EHG100 ECA1EHG100 Electrolytic Capacitor 10 µF 25 V ± 20% Radial Leaded 1000 Hours @ 105°C Polar
- Capacitance value ranges 2.2µF to 22000µF for 6.3VDC to 100VDC
- Capacitance value ranges 1µF to 330µF for 160VDC to 450VDC
- Available in -55°C to 105°C and -25°C to 105°C temperature range based on rated voltage
- Capacitance tolerance is ±20%
- Endurance at 105°C from 1000h to 2000h
- Low ESR and high ripple current
- Automotive grade AEC-Q200 compliant
Industrial, Automotive, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
| Brand | PANASONIC |
| Part Number | ECA1EHG100 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN |
| Brand | PANASONIC |
| Part Number | ECA1EHG100 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN |
Description