NICHICON UVR1E221MPD1TD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 220UF, 25V, 20%, RADIAL
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 85°C |
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | VR Series |
| Diameter | 8mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 220µF |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
| Height | 11.5mm |
Other details
| Brand | NICHICON |
| Part Number | UVR1E221MPD1TD |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $0.33
-70%$0.33
$0.10NICHICON UVR1E221MPD1TD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 220UF, 25V, 20%, RADIAL
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 85°C |
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | VR Series |
| Diameter | 8mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 220µF |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
| Height | 11.5mm |
Other details
| Brand | NICHICON |
| Part Number | UVR1E221MPD1TD |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 85°C |
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | VR Series |
| Diameter | 8mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 220µF |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
| Height | 11.5mm |
Other details
| Brand | NICHICON |
| Part Number | UVR1E221MPD1TD |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








