Nichicon UPW1E102MPD6 Electrolytic Capacitor 1000 µF 25 V PW Series ± 20% Radial Leaded 10 mm
HomeStore
  • Anti-solvent
  • Long life
  • 1815mA RMS at 105°C/100kHz Rated ripple current
Applications
Power Management
Product details
Capacitance 1000µF
Voltage Rating 25V
Product Range PW Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 10mm
Lead Spacing 5mm
Height 31.5mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 5000 hours @ 105°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand NICHICON
Part Number UPW1E102MPD6
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Anti-solvent
  • Long life
Applications
Power Management
Product details
Capacitance 1000µF
Voltage Rating 25V
Product Range PW Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 10mm
Lead Spacing 5mm
Height 31.5mm
ESR -
Other details
Brand NICHICON
Part Number UPW1E102MPD6
Description
Capacitance 1000µF
Voltage Rating 25V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 10mm
Lead Spacing 5mm
Height 31.5mm
Part Number UPW1E102MPD6
Nichicon UPW1E102MPD6 Electrolytic Capacitor 1000 µF 25 V PW Series ± 20% Radial Leaded 10 mm | Tanotis