Nichicon UKZ1E330MPM1TD Electrolytic Capacitor 33 µF 25 V UKZ Series ± 20% Radial Leaded 8 mm
Nichicon UKZ1E330MPM1TD Electrolytic Capacitor 33 µF 25 V UKZ Series ± 20% Radial Leaded 8 mm
Product details
| Capacitance | 33µF |
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | UKZ Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 8mm |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Height | 11.5mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 85°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | NICHICON |
| Part Number | UKZ1E330MPM1TD |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Nichicon UKZ1E330MPM1TD Electrolytic Capacitor 33 µF 25 V UKZ Series ± 20% Radial Leaded 8 mm
Product details
| Capacitance | 33µF |
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | UKZ Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 8mm |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Height | 11.5mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 85°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | NICHICON |
| Part Number | UKZ1E330MPM1TD |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 33µF |
| Voltage Rating | 25V |
| Product Range | UKZ Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 8mm |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Height | 11.5mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 85°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | NICHICON |
| Part Number | UKZ1E330MPM1TD |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








