NICHICON LLS1J222MELA Electrolytic Capacitor, Snap-in, 2200 �F, 63 V, LS Series, 3000 hours @ 85�C, � 20%
NICHICON LLS1J222MELA Electrolytic Capacitor, Snap-in, 2200 �F, 63 V, LS Series, 3000 hours @ 85�C, � 20%
- Anti-solvent (through 100V only)
- 2300mA Rated ripple current
- 1.11mA Leakage current
Applications
Industrial
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Lifetime @ Temperature | 3000 hours @ 85�C |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | LS Series |
| Diameter | 25mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 2200�F |
| Lead Spacing | 10mm |
| Capacitance Tolerance | � 20% |
| Height | 25mm |
Other details
| Brand | NICHICON |
| Part Number | LLS1J222MELA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
NICHICON LLS1J222MELA Electrolytic Capacitor, Snap-in, 2200 �F, 63 V, LS Series, 3000 hours @ 85�C, � 20%
- Anti-solvent (through 100V only)
- 2300mA Rated ripple current
- 1.11mA Leakage current
Applications
Industrial
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Lifetime @ Temperature | 3000 hours @ 85�C |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | LS Series |
| Diameter | 25mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 2200�F |
| Lead Spacing | 10mm |
| Capacitance Tolerance | � 20% |
| Height | 25mm |
Other details
| Brand | NICHICON |
| Part Number | LLS1J222MELA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Anti-solvent (through 100V only)
- 2300mA Rated ripple current
- 1.11mA Leakage current
Applications
Industrial
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Operating Temperature Max | 85�C |
| Lifetime @ Temperature | 3000 hours @ 85�C |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | LS Series |
| Diameter | 25mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 2200�F |
| Lead Spacing | 10mm |
| Capacitance Tolerance | � 20% |
| Height | 25mm |
Other details
| Brand | NICHICON |
| Part Number | LLS1J222MELA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








