Multicomp PRO MCRH16V226M5X11 Electrolytic Capacitor 22 µF 16 V Mcrh Series ± 20% Radial Leaded 5 mm
HomeStore
The Multicomp MCRH series capacitors are general purpose, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value ranges from 0.1µF to 15000µF.
  • Rated voltage range of 10VDC to 100VDC
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h at 85°C
  • Operating temperature range -40°C to 105°C
  • Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
  • 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
  • 96% of customers would recommend to a friend
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
Capacitance 22µF
Voltage Rating 16V
Product Range MCRH Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 5mm
Lead Spacing 2mm
Height 11mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 105°C
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCRH16V226M5X11
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Operating Instructions EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-72%
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h at 85°C
Applications
Product details
Capacitance 22µF
Voltage Rating 16V
Product Range MCRH Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 5mm
Lead Spacing 2mm
Height 11mm
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCRH16V226M5X11
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h at 85°C
Capacitance 22µF
Voltage Rating 16V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 5mm
Lead Spacing 2mm
Height 11mm
Part Number MCRH16V226M5X11
Multicomp PRO MCRH16V226M5X11 Electrolytic Capacitor 22 µF 16 V Mcrh Series ± 20% Radial Leaded 5 mm | Tanotis