
Multicomp PRO MCGPR35V338M16X32 Electrolytic Capacitor 3300 µF 35 V Mcgpr Series ± 20% Radial Leaded 16 mm
Multicomp PRO MCGPR35V338M16X32 Electrolytic Capacitor 3300 µF 35 V Mcgpr Series ± 20% Radial Leaded 16 mm
- Capacitance value ranges from 0.1µF to 22000µF for 6.3VDC to 100VDC
- Capacitance value ranges from 0.47µF to 820µF for 160VDC to 450VDC
- Tolerance of ±20%
- Endurance of 2000h at 85°C
- Available in -40°C to 85°C and -25°C to 85°C temperature ranges based on rated voltage
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Capacitance | 3300µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | MCGPR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 16mm |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Height | 32mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 85°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCGPR35V338M16X32 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Multicomp PRO MCGPR35V338M16X32 Electrolytic Capacitor 3300 µF 35 V Mcgpr Series ± 20% Radial Leaded 16 mm
- Capacitance value ranges from 0.1µF to 22000µF for 6.3VDC to 100VDC
- Capacitance value ranges from 0.47µF to 820µF for 160VDC to 450VDC
- Tolerance of ±20%
- Endurance of 2000h at 85°C
- Available in -40°C to 85°C and -25°C to 85°C temperature ranges based on rated voltage
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Capacitance | 3300µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | MCGPR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 16mm |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Height | 32mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 85°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCGPR35V338M16X32 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Capacitance value ranges from 0.1µF to 22000µF for 6.3VDC to 100VDC
- Capacitance value ranges from 0.47µF to 820µF for 160VDC to 450VDC
- Tolerance of ±20%
- Endurance of 2000h at 85°C
- Available in -40°C to 85°C and -25°C to 85°C temperature ranges based on rated voltage
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Capacitance | 3300µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | MCGPR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 16mm |
| Lead Spacing | 7.5mm |
| Height | 32mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 85°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCGPR35V338M16X32 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








