Multicomp PRO MCGLR50V105M5X11 Electrolytic Capacitor 1 µF 50 V Mcglr Series ± 20% Radial Leaded 5 mm
HomeStore
  • Radial leaded miniature size aluminium electrolytic capacitors
  • Low impedance/low ESR
  • Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
  • 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
  • 96% of customers would recommend to a friend
Applications
Automotive, Power Supplies
Product details
Capacitance 1µF
Voltage Rating 50V
Product Range MCGLR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 5mm
Lead Spacing 2mm
Height 11mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 105°C
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCGLR50V105M5X11
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-71%
  • Low impedance/low ESR
Applications
Automotive, Power Supplies
Product details
Capacitance 1µF
Voltage Rating 50V
Product Range MCGLR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 5mm
Lead Spacing 2mm
Height 11mm
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCGLR50V105M5X11
Description
Capacitance 1µF
Voltage Rating 50V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 5mm
Lead Spacing 2mm
Height 11mm
Part Number MCGLR50V105M5X11
Multicomp PRO MCGLR50V105M5X11 Electrolytic Capacitor 1 µF 50 V Mcglr Series ± 20% Radial Leaded 5 mm | Tanotis