Multicomp PRO MCGLR35V227M10X16 Electrolytic Capacitor 220 µF 35 V Mcglr Series ± 20% Radial Leaded 10 mm
HomeStore
  • Radial leaded miniature size aluminium electrolytic capacitors
  • Low impedance/low ESR
  • Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
  • 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
  • 96% of customers would recommend to a friend
Applications
Automotive, Power Supplies
Product details
Capacitance 220µF
Voltage Rating 35V
Product Range MCGLR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 10mm
Lead Spacing 5mm
Height 16mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 105°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCGLR35V227M10X16
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Low impedance/low ESR
Applications
Automotive, Power Supplies
Product details
Capacitance 220µF
Voltage Rating 35V
Product Range MCGLR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 10mm
Lead Spacing 5mm
Height 16mm
ESR -
Other details
Brand MULTICOMP PRO
Part Number MCGLR35V227M10X16
Description
Capacitance 220µF
Voltage Rating 35V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 10mm
Lead Spacing 5mm
Height 16mm
Part Number MCGLR35V227M10X16
Multicomp PRO MCGLR35V227M10X16 Electrolytic Capacitor 220 µF 35 V Mcglr Series ± 20% Radial Leaded 10 mm | Tanotis