Multicomp PRO MCGLR35V107M8X11 Electrolytic Capacitor 100 µF 35 V Mcglr Series ± 20% Radial Leaded 8 mm
- Radial leaded miniature size aluminium electrolytic capacitors
- Low impedance/low ESR
- Multicomp products are rated 4.6 out of 5 stars
- 12 month limited warranty *view Terms & Conditions for details
- 96% of customers would recommend to a friend
Automotive, Power Supplies
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | MCGLR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 8mm |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Height | 11mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Part Number | MCGLR35V107M8X11 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- Low impedance/low ESR
Automotive, Power Supplies
Product details
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Diameter | 8mm |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Height | 11mm |
| ESR | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP PRO |
| Quantity | Each |
Description
| Capacitance | 100µF |
| Voltage Rating | 35V |
| Diameter | 8mm |
| Lead Spacing | 3.5mm |
| Height | 11mm |