MULTICOMP MCRH10V338M13X21 Electrolytic Capacitor, 3300 �F, 10 V, MCRH Series, � 20%, Radial Leaded, 13 mm
- Rated voltage range of 10VDC to 100VDC
- Tolerance of �20%
- Endurance of 2000h at 85�C
- Operating temperature range -40�C to 105�C
Applications
| Voltage Rating | 10V |
| Product Range | MCRH Series |
| Diameter | 13mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 3300�F |
| Lead Spacing | 5mm |
| Capacitance Tolerance | � 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 21mm |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCRH10V338M13X21 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- Tolerance of �20%
- Endurance of 2000h at 85�C
Applications
| Voltage Rating | 10V |
| Diameter | 13mm |
| ESR | - |
| Capacitance | 3300�F |
| Lead Spacing | 5mm |
| Packaging | Each |
| Height | 21mm |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Quantity | Each |
Description
- Tolerance of �20%
| Voltage Rating | 10V |
| Diameter | 13mm |
| Lead Spacing | 5mm |
| Height | 21mm |