
MULTICOMP MCGLR50V106M5X11 Electrolytic Capacitor, 10 µF, 50 V, MCGLR Series, ± 20%, Radial Leaded, 5 mm
MULTICOMP MCGLR50V106M5X11 Electrolytic Capacitor, 10 µF, 50 V, MCGLR Series, ± 20%, Radial Leaded, 5 mm
Product details
| Capacitance | 10µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | MCGLR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 5mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 2mm |
| Height | 11mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCGLR50V106M5X11 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $0.23
-70%$0.23
$0.07MULTICOMP MCGLR50V106M5X11 Electrolytic Capacitor, 10 µF, 50 V, MCGLR Series, ± 20%, Radial Leaded, 5 mm
Product details
| Capacitance | 10µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | MCGLR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 5mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 2mm |
| Height | 11mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCGLR50V106M5X11 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 10µF |
| Voltage Rating | 50V |
| Product Range | MCGLR Series |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Diameter | 5mm |
| Packaging | Each |
| Lead Spacing | 2mm |
| Height | 11mm |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCGLR50V106M5X11 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








